
Korytnačka
Starostlivosť
Rozmnožovanie, inkubácia a odchov mláďat
Korytnačky sú pohlavne dospelé až nad 5 rokov u suchozemských korytnačiek, u vodných korytnačiek je to vo veku 10-12 rokov.
Len zazimovaný jedinec je pripravený na párenie. Odchov pri umelom svetle pôsobí na rozmnožovanie negatívne.
Keď nastane správny čas pre kladenie vajíčok, bude samička hľadať miesto pre svoje vajíčka.
Nekľudne pobehuje okolo miesta a vyhrabáva si dieru, do ktorej za krátky čas umiestni vajcia.
Neskôr všetko dôkladne zahrabe a niekoľkými dosadnutiami svojou váhou zeminu utlačí. Po nakladení, vajíčka umiestnime do tzv. umelej liahne, do ktorého položíme do nádob naplnených rašelinou a pieskom, do ktorých ich asi polovicu zahrabeme. Pri premiestňovaní dbáme na to, aby sme vajíčka neobracali, mohlo by dojsť k uduseniu plodu. Po presvietení žiarovkou sa môžme presvedčiť, či ide o oplodnené vajcia. V takom prípade je vidieť embryo. Zeminu navlhčíme a vajíčka do polovice ponoríme. Nádobu prikryjeme sklom, tak aby vznikla štrbina na vetranie. Inkubácia trvá 60 až 110 dní v závislosti od teploty a druhu. Teplota substrátu musí dosahovať teplotu 28 oC až 32 oC. Teplota môže ovplyvniť aj sfarbenie panciera, veľkosť a vzrast a pomer samičiek a samcov. Pri nižšej teplote sú jedince väčšie a silnejšie, pri väčšej sú deformované. Pri nižších teplotách sa liahnu samce, pri 30 oC zmiešané pohlavia a nad 31oC samičky.
Chybou niektorých neskúsených chovateľov býva ich nedočkavosť. Otvoria vajce skôr, než nastal správny čas pre vyliahnutie a príde tak úhynu. Mláďa musí vyjsť zo škrupinky samé pomocou vaječného zubu, len v nutných prípadoch mu pomôžeme zdolať prekážku. Liahnutie niekedy trvá aj hodiny. Po vyliahnutí prenesieme mláďa do terária, kde mu zabezpečíme čerstvú vodu, na dno dáme papier. Pancier korytnačky je ešte mäkký, preto ho položíme na sterilný substrát kvôli prípadnému zaneseniu infekcie do nezaceleného otvoru, cez ktorý prijímala počas vývinu potravu. Ak nezačne hneď prijímať potravu, nemusíme sa ničoho obávať. Potravu ešte prijíma zo žĺtkového vaku. Mláďatá vo veku do jedného roka kŕmime 2x denne potravou bohatou najmä na vápnik, fosfor a vitamíny. Mladé korytnačky starostlivo kontrolujeme, pretože sú viac náchylné na choroby, ako dospelé jedince. Nesprávny chov môže viesť k poškodeniu panciera, príp. iných životne dôležitých funkcií.
Zdroj: www.korytnacka.sk